Najlepsze polskie kluby piłkarskie

Jak wiemy, polska piłka klubowa w ostatnich latach jest na znacznie niższym poziomie niż wszyscy byśmy tego chcieli. Jednak nie zmienia to faktu, że wiele zespołów zostawiło za sobą naprawdę dobry kawał historii. W tym artykule chciałbym przedstawić kilka najlepszych w historii polskich klubów piłkarskich, które osiągały największe sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.

Ruch Chorzów

Klub ten został założony 20 kwietnia 1920 w Bismarkhucie, obecnie znanej jako Chorzów Batory (jednak z dzielnic Chorzowa). Drużyna plasuje się na trzeciej pozycji w tabeli wszech czasów polskiej ekstraklasy. Do 1986 roku był to jedyny zespół, który uczestniczył we wszystkich jej dotychczasowych sezonach. Największymi sukcesami Ruchu Chorzów są: 14-krotne zdobycie tytułu mistrza Polski, 6-krotne wicemistrzostwo kraju, 3-krotny triumf w Pucharze Polski, ćwierćfinał Pucharu Europy 1974/75, ćwierćfinał Pucharu UEFA 1973/74 i finał pucharu Intertoto 1998. Obecnie zespół występuje na trzecim poziomie rozgrywkowym w Polsce – w drugiej lidze.

Górnik Zabrze

Kolejnym klubem w tym zestawieniu jest założony w 1948 roku Górnik Zabrze. Zespół ten zajmuje obecnie czwarte miejsce w tabeli wszech czasów ekstraklasy. Do największych osiągnięć zabrzańskiej drużyny można zaliczyć 14 mistrzostw Polski, 4 wicemistrzostwa, 6-krotne zwycięstwo w Pucharze Polski, triumf w Superpucharze Polski i w Pucharze Ligi i ćwierćfinał Pucharu Mistrzów oraz Pucharu Intertoto. Ale chyba największym sukcesem Górnika jest dojście do finału Pucharu Zdobywców Pucharów w sezonie 1969/70, przez wielu uważane za najlepszy występ polskiego klubu na arenie międzynarodowej.

Wisła Kraków

Krakowska drużyna założona w 1906 roku należy do najstarszych piłkarskich klubów w Polsce. Wisła w tabeli wszech czasów ekstraklasy okupuje drugą lokatę. Dorobek tego zespołu to po 13 mistrzostw i wicemistrzostw Polski, 4 triumfy w Pucharze Polski i po jednym zwycięstwie odpowiednio w Superpucharze Polski i Pucharze Ligi. Wisła była przed Legią Warszawa najbliższą gry w Lidze Mistrzów polską drużyną w XXI wieku. W sezonie 2011/12 w starciu z Apoelem Nikozja do zwycięstwa zabrakło zaledwie paru minut. Przydomek krakowskiego zespołu to Biała Gwiazda.

Lech Poznań

Lech Poznań to klub sportowy założony w 1920 roku w Poznaniu, zajmujący piątą pozycję w tabeli wszech czasów ekstraklasy. Od 1930 roku klub jest pod patronatem Polskich Kolei Państwowych. Stąd wziął się popularny przydomek Kolejorz. Wśród sukcesów tego zespołu możemy wymienić 7 tytułów mistrza Polski, 3 wicemistrzostwa, 5 zwycięstw w Pucharze Polski i rekordowe 6 w Superpucharze Polski. Jeśli chodzi o rozgrywki międzynarodowe, Lech 3-krotnie grał w 1/8 finału Ligi Mistrzów i 2-krotnie w 1/8 finału Pucharu Zdobywców Pucharów, a także w 1/16 finału Pucharu UEFA i Ligi Europy. W tych drugich rozgrywkach w sezonie 2010/11 mógł szczycić się dwukrotnym remisem z Juventusem Turyn i pokonaniem Manchesteru City.

Legia Warszawa

Ostatnim klubem w tym zestawieniu, który niewątpliwie zdominował polską piłkę klubową w ostatnich latach, jest założona w 1916 roku Legia Warszawa, zajmująca pierwsze miejsce w tabeli wszech czasów ekstraklasy. Do 1989 roku klub był pod patronatem wojska i występował jako Centralny Wojskowy Klub Sportowy Legia. Do osiągnieć tej drużyny zaliczamy: rekordowe 15 mistrzostw Polski i 19 triumfów w Pucharze Polski, 13 wicemistrzostw kraju, 4-krotne zwycięstwo w Superpucharze Polski i wygrana w Pucharze Ligi. Na arenie międzynarodowej Legia może poszczycić się półfinałem Pucharu Europy i Pucharu Zdobywców Pucharów. Jest również jednym polskim zespołem, który w XXI wieku grał w Lidze Mistrzów. W sezonie 2016/17 w tych rozgrywkach stołeczny zespół potrafił zremisować z Realem Madryt – późniejszym triumfatorem turnieju.