Gdzie powstała piłka nożna? Historia.

Piłka nożna jest na tyle starą dyscypliną sportu, że nie można z całą pewnością wyznaczyć daty jej powstania. Dość wspomnieć, że istnieją chińskie zapiski, wskazujące, że pewna forma gry w piłkę nożną była uprawiana w tym kraju już 400 lat przed Chrystusem, choć trudno bezpośrednio porównywać ją z futbolem współczesnym.

Piłka nożna w średniowieczu

Są również informacje wskazujące, że w piłkę grano w Anglii, Francji i Włoszech już w XIV wieku. Zasady tamtej futbolowej rywalizacji były jednak inne od dzisiejszych. Zamiast do bramki trzeba było przenieść piłkę za linię bronioną przez drużynę przeciwną, podobnie jak w rugby czy futbolu amerykańskim.

Królewskie zakazy dla futbolu

Ówczesne reguły na różnych terenach różniły się zresztą między sobą. Zdarzało się, że celem dla drużyn było przetransportowanie piłki do… drugiego miasta, a do tego nie było fauli i wszystkie chwyty były dozwolone, co także może przywoływać raczej skojarzenia z rugby. W XIV i XV wieku kolejni brytyjscy królowie Edward II, Edward III i Edward IV zakazywali gry w ówczesny futbol, który miał odciągać mężczyzn od ćwiczenia obowiązkowego wtedy łucznictwa i powodować duży poziom hałasu w miastach, a same mecze przeradzały się niejednokrotnie w bójki.

Początki współczesnego futbolu

Ale to właśnie w Wielkiej Brytanii na dobre powstała piłka nożna, jaką znamy dziś. Już na początku XIX wieku w tamtejszych szkołach wprowadzono tę dyscyplinę sportu, która w całym kraju szybko zaczęła zyskiwać na popularności. W 1863 roku futbol był już na tyle ważny, że powołano pierwszy krajowy związek piłkarski “The Football Association” (The FA). Angielski Związek Piłkarski do dziś istnieje pod tą nazwą.

Pierwszy mecz reprezentacji

9 lat później w Glasgow rozegrany został pierwszy międzynarodowy mecz piłkarski pomiędzy reprezentacjami Szkocji i Anglii. Tradycja oddzielnych drużyn narodowych poszczególnych części Zjednoczonego Królestwa przetrwała do dziś i mimo że w większości innych dyscyplin sportowych występuje reprezentacja Wielkiej Brytanii, to w piłce nożnej, rugby i krykiecie Anglicy, Szkoci czy Walijczycy rywalizują ze sobą.

Najstarsze rozgrywki świata

Wspomniany mecz w Glasgow zakończył się bezbramkowym remisem, a w 1872 roku miało miejsce jeszcze jedno historyczne wydarzenie piłkarskie. Drużyny Wanderers i Royal Engineers spotkały się w pierwszym finale Pucharu Anglii (Pucharu FA), wygranym przez ten pierwszy zespół 1:0. Puchar Anglii jest rozgrywany do dziś jako najstarsze piłkarskie rozgrywki świata.

Historyczny mecz w USA

Piłka nożna stopniowo zaczęła zyskiwać także popularność w innych częściach świata i 28 listopada 1885 roku rozegrany został pierwszy międzypaństwowy mecz poza Wyspami Brytyjskimi. Co ciekawe, nie spotkały się w nim żadne z późniejszych największych potęg. Spotkanie rozegrane zostało w Stanach Zjednoczonych, a Amerykanie ulegli w nim Kanadzie 0:1.

Pierwsza liga na świecie

Jednocześnie w tym samym roku w Anglii został zaakceptowany futbol zawodowy, co otworzyło drogę do rozpoczęcia w 1888 r. rozgrywek ligi piłkarskiej z udziałem 12 drużyn. Ówczesna The Football League przez lata przeszła wiele zmian formatu rozgrywek i liczby zespołów, a dziś jej tradycje kontynuuje najbogatsza piłkarska liga świata, Premier League.