Jak grać mądrze u bukmachera?

Nowicjusz rozpoczynający swoją przygodę z zakładami przeważnie myśli, że wystarczy mgliste pojęcie o sporcie do wygrywania. Początkujący typer obstawia zwykle wszystko, co tylko może.

Pierwszą i najważniejszą lekcją jest nauczyć się wygrać, nie zaś by zarobić. Doświadczony gracz będzie szukał ciekawych ofert, promocji, możliwości gry bez marży bukmacherskiej co pozwoli zwiększyć szansę na triumf, ograniczy ponadto ryzyko porażki.

Gracz zakładów bukmacherskich powinien czerpać z rozgrywki przyjemność. Podstawą zwyciężania jest dobrze przeprowadzona analiza, trudno o takiej mówić, kiedy typujemy np. piłkę nożną i do tego NBA, NHL i NFL. Nauczmy się obstawiania np. włoskiej Serie A i dopiero wtedy przejdźmy do innych lig piłkarskich a z czasem innych dyscyplin. Niezależnie czy będziemy typować klasyczne spotkania sportowe, czy usługi dodatkowe jak np. legalny poker, zasada jest ta sama. Bazowanie na kuponach akumulacyjnych tzw. AKO nie należy do bezpiecznego sposobu obstawiania.

Początkujący typerzy stawiają tzw. ‘taśmy’, których szansa na to, że wejdą, jest iluzoryczna. Najlepsi typerzy obstawiają kupony SOLO, które stanowią najbardziej rozsądną opcję. Poprawne wytypowanie kuponu akumulacyjnego ma więcej wspólnego z hazardem niż z rozsądnym obstawianiem, inwestowaniem środków pieniężnych w zakłady. Typerzy często popełniają błąd, jakim jest nieumiejętne dysponowanie własnym budżetem. Wielu graczom zdarza się stawianie wszystkich środków na jedną kartę.

Doświadczony typer będzie grał ostro, jedynie wtedy, kiedy już wygrał, nie będzie nadmiernie ryzykował środkami, które już ma. Pamiętajmy, w zakładach nie ma meczów w 100 procentach pewnych. Powinniśmy w sposób rozsądny i przemyślany gospodarować naszymi pieniędzmi. Gracze czasami dołączają do oglądania spotkań na żywo w połowie ich trwania. Powinniśmy oglądać dane mecze od początku ich trwania, gdyż umożliwia nam to ocenę formy każdego z zespołów, ponadto będziemy mogli przeanalizować wydarzenie w sposób dokładny, na bieżąco.

Typer powinien mieć chłodny umysł, obstawianie zakładów pod wpływem emocji to najgorsze rozwiązanie. Przy obstawianiu nie kierujmy się, sympatiami i antypatiami klubowymi np. obstawiając derby merseyside, nie stawiajmy na ‘the Toffees’ z racji tego, że ich lubimy, przeprowadźmy analizę. W świecie sportu spotkamy tzw. ekspertów, którzy np. przed mundialem głosem mentora wskażą które reprezentacje zajmą medalowe pozycje, podczas Turnieju Czterech Skoczni wskażą zwycięzcę.

Możemy wysłuchać analizy, za każdym razem jednak traktujmy je jako swego rodzaju wskazówki, nie jak wyrocznię. Gramy za nasze własne pieniądze, my jesteśmy odpowiedzialni za nasze typy, nie zaś np. Apoloniusz Tajner, który wskaże, że Stefan Kraft wygra Turniej Czterech Skoczni.

W zakładach bukmacherskich nie ma żadnych tajemnic, trzeba jedynie myśleć, przewidywać pewne wydarzenia, włączyć ‘myślenie przekraczające i wykraczające’. Bądźmy odpowiedzialni, grając w ten sposób, ustrzeżemy się błędów i zwiększymy swoje szanse na powodzenie w zakładach.