Buty do piłki nożnej. Jak wybrać?

Odpowiednio dobrane buty w piłce nożnej są  równie ważne co technika i umiejętności. Jak w każdym sporcie, tak i tutaj zdarzają się kontuzje, które mogą wyeliminować zawodnika z rozgrywek na długie miesiące. Prawidłowo dopasowane obuwie, przystosowane do rodzaju nawierzchni może skutecznie zapobiec takiemu scenariuszowi. Zastanówmy się w takim razie, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Nawierzchnia, a buty – jak to rozegrać?

Zacznijmy od tego, że w zależności od podłoża możemy mówić o:

  • Lankach (FG) – czyli typowych korkach, które służą do gry na trawiastej nawierzchni albo twardym boisku. Ich nazwa jest związana z walcowatymi wypustkami znajdującymi się na podeszwie, zwiększającymi przyczepność gracza, jego stabilność podczas biegu i wykonywania manewrów. Nie nadają się one jednak do gry na sztucznych powierzchniach.
  • Turfach – inaczej śniegówkach, które jak nazwa sugeruje, najlepiej sprawdzają się podczas gry na twardych i zamarzniętych powierzchniach. W przeciwieństwie do poprzednich, ich wypustki na podeszwach są dużo mniejsze i jest ich więcej. Należy też wspomnieć o tym, że buty nadają się do gry na orliku – poza gwarancją stabilności i dobrej przyczepności, zapewniają odpowiednią amortyzację, co jest bardzo istotne na twardszych powierzchniach.
  • Wkrętach (SG) – te z kolei idealnie sprawdzą się w trakcie meczów na mokrej murawie w deszczowe dni. Ich podeszwa, podobnie jak w lankach, posiada korki, jednak są one do niej w odpowiedni sposób wkręcane.
  • Halówkach (IN) – mają płaską powierzchnię, pozbawioną korków oraz nie pozostawiają śladów na parkiecie. Używane są  podczas treningów i meczów odbywających się na hali sportowej. Są tak dopasowane do podłoża, by zapewnić dobrą przyczepność podczas gry i prowadzenia piłki oraz odpowiednio zamortyzować każdy krok zawodnika.

Jaki rozmiar wybrać?

W zależności od producenta rozmiary mogą się między sobą różnić, dlatego zawsze należy przymierzyć buty przed ich zakupem. Najważniejsza jest wygoda i to przede wszystkim nią powinno się kierować w wyborze. W trakcie gry buty będą służyły nie tylko do szybkiego przemieszczania się, ale także do odbierania piłki i wykonywania podań. Dlatego istotne jest to, żeby przez całe 90 minut meczu zawodnik czuł komfort nosząc je. Buty, które są nieodpowiednio dobrane (za duże lub za małe) nie będą spełniały swoich dwóch podstawowych funkcji: amortyzacji i stabilizacji podczas biegu. Efektem tego będzie obniżenie skuteczności i spowolnienie, a co najbardziej istotne – kontuzje.

Buty uniwersalne, czyli jeden idealny model dla każdego? 

W trakcie wyboru butów należy uwzględnić pozycję, na której się gra. Może to sprawiać trudność na początku kariery, jednak z czasem dobór obuwia pod tym kątem będzie coraz bardziej intuicyjny. Wraz z czasem i nabywaniem doświadczenia na boisku, wzrasta też poziom zaawansowania butów. Różnią się one materiałem, z którego są wykonane oraz wykorzystanymi technologiami podnoszącymi komfort gry i optymalizującymi jej przebieg. Biorąc to wszystko pod uwagę, nasuwa się wniosek, że nie ma butów uniwersalnych. Należy pamiętać o tym, że inny model wybierze zawodnik grający w piłkę nożną profesjonalnie, a inny zawodnik, który gra rekreacyjnie.