Jak trenować technikę w piłce nożnej?

Technika jest jedną z najważniejszych umiejętności piłkarskich i jej wysoki poziom ma realne przełożenie na wyniki osiągane w tej dyscyplinie. W porównaniu do treningu wytrzymałościowego i szybkościowego, ćwiczenia na panowanie nad piłką są rzadziej wykonywane, mimo że to właśnie od tego elementu często zależy wysoki poziom wyszkolenia piłkarza. W jaki sposób trenować technikę użytkową w piłce nożnej? Jakie ćwiczenia można do tego wykorzystać?

Zapanuj nad piłką!

Technika w piłce nożna jest niczym innym, jak umiejętnością kontrolowania piłki podczas różnych sytuacji boiskowych. Trening techniki piłkarskiej polega na wykonywaniu określonych, powtarzalnych ruchów, dzięki którym zawodnik uczy się swobody panowania nad piłką. Przyborem bardzo często wykorzystywanym do ćwiczenia tego elementu są słupki, talerzyki lub pachołki treningowe. Ustawienie ich w rzędzie i wykonywanie slalomu z piłką znacząco podnosi technikę użytkową piłkarza. Warto pamiętać o tym, że ćwiczenie to powinno być realizowane nie tylko nogą dominującą, ale również i potencjalnie słabszą. Większość zawodników posiada bowiem umiejętność panowania nad piłką używając tylko określonej nogi, natomiast druga kończyna jest zdecydowanie rzadziej wykorzystywana.

Kolejnym ćwiczeniem, które świetnie sprawdza się jako element treningu poprawiający tę umiejętność, jest odpowiednie manewrowanie w miejscu piłką. Polega to na ruchach piłką po ziemi w niewielkim zakresie, tak aby wykorzystać do tego obie nogi. Sensem ćwiczenia jest przechodzenie z piłką na lewą i prawą stronę przyboru, używając do prowadzenia różnych części stopy – wewnętrznej i zewnętrznej krawędzi, pięty, prostego podbicia. Zwiększanie intensywności poprzez wykonywanie coraz szybszych ruchów kształtuje technikę użytkową i panowanie nad piłkę u gracza wykonującego to ćwiczenie.

Żonglowanie to nie tylko zabawa

Przez wielu trenerów żonglerka piłką jest uważana za niepotrzebny element treningu piłkarskiego. Rzeczywistość jest zupełnie inna, ponieważ podbijanie piłki do góry świetnie kształtuje technikę gracza. Jest to o tyle ważne, że podczas meczu piłkarskiego wielokrotnie wykonywane są podania lub strzały z powietrza, dlatego im większa swoboda panowania nad futbolówką w przestrzeni, tym lepsze rezultaty można uzyskać podczas oficjalnych zawodów. Gracz do tego ćwiczenia może wykorzystywać różne części stopy i ciała, na przykład piętę, kolana lub głowę.

Modyfikacją tego ćwiczenia, które również świetnie sprawdza się jako element treningu techniki piłkarskiej, jest przyjmowanie piłki z powietrza. Im większa liczba powtórzeń, które zostaną wykonane przez zawodnika, tym łatwiej będzie przychodzić takiemu graczowi opanowywanie piłki nawet po silnych i trudnych podaniach.

Trening z głową – klucz do sukcesu

Odpowiednio dobrane i poprawnie wykonywane ćwiczenie jest zdecydowanie lepsze niż nawet najcięższy trening, którego jedynym celem jest zmęczenie zawodnika. Technika użytkowa w świecie piłkarskim to jeden z elementów odróżniających przeciętnych zawodników od tych wyróżniających się. Warto popracować na tą umiejętnością, ponieważ efekty takiego treningu będą widoczne bardzo szybko.