Jak zacząć trenować w klubie piłkarskim?

Marzenie, aby zostać piłkarzem towarzyszy wielu dzieciom od najmłodszych lat. Sukces odnoszą nieliczni, którzy odznaczają się talentem, chęcią pracy oraz silną motywacją. Warto dowiedzieć się, jak zacząć trenować w klubie piłkarskim.

Kiedy najlepiej rozpocząć treningi?

Przygodę z piłką nożną najlepiej rozpocząć jak najwcześniej. W przeszłości, nie było to takie oczywiste. W klubach piłkarskich najmłodszą grupą były dzieci do lat 9 lub 10. Gdy ktoś był młodszy musiał wykazać się sporym talentem.

Obecnie, przygodę z najpopularniejszym sportem w Polsce można rozpocząć przed pójściem do przedszkola. Komercyjne zajęcia odbywają się już nawet dla dzieci 2-letnich. Zajęcia te nie są treningiem piłkarskim, a zabawą z piłką. To gry i zabawy z domieszką futbolu. Celem takich spotkań jest zainteresowanie dziecka miłością do piłki nożnej przez zabawę. Takie zajęcia są ważnym elementem, aby w przyszłości móc trenować w profesjonalnym klubie piłkarskim.

Warto wiedzieć, że dziecka nie można zmuszać do gry w piłkę nożną. Chęć i zainteresowanie powinno być widoczne u dziecka. Jeśli dziecko nie czerpie radości, warto odpuścić treningi – tak, aby się nie zraziło do sportu. Może się zdarzyć, że za kilka miesięcy czy lat wróci do piłki nożnej, dlatego tak ważne są początki. Nie każde dziecko piłkarzem musi zostać.

Najmłodsze grupy zrzeszają zarówno dziewczynki, jak i chłopców. Dopiero w nastoletnim wieku dziewczyny i chłopcy przenoszą się do klubów, gdzie mają treningi z podziałem na płeć.

Trening – jak wygląda?

Czas przedszkolny to ćwiczenia w formie zabawy. Pojawiają się takie elementy, jak:
– strzały,
– dryblingi,
– czy gierki treningowe.

Zmiany przychodzą w szkole podstawowej – w drugiej lub trzeciej klasie. Ćwiczenia stają się bardziej zaawansowane – dochodzą elementy związane z techniką. Dodatkowo, dużą wagę zwraca się na przygotowanie motoryczne. Pojawiają się treningi wytrzymałościowe czy biegowe. Na tym etapie widać też, jakie dzieci mają predyspozycje do określonej pozycji na boisku. Drużyny grają już w turniejach czy w ligach.

Przygodę dzieci z piłką nożną zaczynać mogą w akademiach. Często przy największych klubach sportowych w Polsce tworzone są akademie, które zrzeszają dzieci. Najlepsi mogą zostać później znaleźć się w klubie piłkarskim.

Młodzi adepci w klubie amatorskim trenują zwykle 2–3 razy w tygodniu. Zawodowi piłkarze nawet 10 razy w tygodniu. Aby osiągnąć wielkie sukcesy na boisku piłkarskim należy być przygotowanym na poświęcenia i ciężką pracę. Warto poświęć czas oprócz treningów w grupie, na indywidualne ćwiczenia, jak: kulturystyczne i siłowe.

Aby zacząć trenować w klubie, należy już od najmłodszych lat mieć kontakt z piłką. Warto też słuchać oczekiwań dzieci i przyglądać się pociechom. Na karierę piłkarza wpływa postawa rodziców, która jest bardzo ważna na początku kształtowania się młodego człowieka, ale też trenera czy klubu piłkarskiego. Sport dla każdego dziecka jest bardzo ważny, dlatego trzeba wspierać dziecko na każdym etapie przygody z piłką.