Najlepsze zagraniczne kluby piłkarskie

Najlepsze kluby piłkarskie to te, które w ostatnich latach wygrywały prestiżowe rozgrywki Ligi Mistrzów. Aktualnym jej zdobywcą jest Chelsea FC która w meczu finałowym wygrała z Manchesterem City 1:0, a bramkę na wagę zwycięstwa strzelił Niemiec Kai Havertz.

W barwach tego zespołu na trwających mistrzostwach Europy zagrali także m.in. Anglicy Reese James, Ben Chilwell i Mason Mount, Duńczyk Andreas Christensen, Francuzi N’ golo Kante i Kurt Zouma, Włoch Jorginho, Niemiec Timo Werner.

Po stronie drużyny z Manchesteru na EURO wystąpili np. Anglicy, Phil Foden, Raheem Sterling, Kyle Walker oraz John Stones, Portugalczycy Bernando Silva, Joao Cancelo i Ruben Dias, Hiszpanie Aymeric Laporte, Rodri oraz Ferran Torres, Niemiec Ilkay Gundogan, reprezentant Ukrainy, Oleksandr Zinczenko, a także reprezentant Belgii, Kevin De Bruyne. Bezapelacyjnie można stwierdzić że większość zawodników z największych klubów Premier League brało udział w tym turnieju jak podstawowy bramkarz Tottenhamu, Hugo Lloris, środkowy pomocnik z Danii, Pierre Hojbjerg czy snajper tego zespołu i reprezentacji Anglii, Harry Kane.

Wśród najlepszych klubów można wymienić także kilka klubów ligi włoskiej, które stanowią o sile reprezentacji Włoch. Nowy mistrz kraju, Inter Mediolan, wysłał na turniej o mistrzostwo Europy swojego najlepszego snajpera pochodzącego z Belgii, Romelu Lukaku, niezawodną parę środkowych z Holandii i Słowacji, De Vrija i Skriniara, wychowanka Nicolo Barellę oraz Duńczyka, Christiana Eriksena. Wicemistrz Milan wysłał chociażby filar środka obrony, Duńczyka Simona Kjaera, Chorwata Ante Rebicia czy Turka Hakana Calhanoglu. Najbardziej utytułowany włoski klub Juventus wysłał prawdopodobnie najwięcej zawodników z całej ligi, począwszy od polskiego bramkarza, Wojciecha Szczęsnego, przez środkowego obrońcę z Holandii, Matthiasa de Ligta,  środkowego pomocnika z Francji Adriena Rabiot, skończywszy na trio atakujących z Portugalii(C.Ronaldo), Szwecji(Dejan Kulusevski) oraz Hiszpanii(Alvaro Morata).

Trzecią siłą wśród najlepszych lig europejskich jest liga hiszpańska, zwłaszcza trzy jej najmocniejsze kluby, które wysłały wielu swoich zawodników na turniej. Mistrz Atletico Madryt, wicemistrz Real i zdobywca Pucharu Kraju FC Barcelona.

O sile madryckich klubów decyduje przede wszystkim doświadczona linia obrony i pomocy, począwszy od belgijskiego bramkarza Thibaut Courtois z Realu i Słoweńca Jana Oblaka z Atletico, poprzez obrońców jak Francuz Raphael Varane czy Czarnogórzec Stevan Savić, skończywszy na pomocnikach jak  Hiszpan Marcos Llorente, Niemiec Toni Kroos oraz Chorwat Luka Modrić. W ataku po stronie Realu rządzi głównie Francuz Karim Benzema, natomiast po stronie Atletico, Urugwajczyk Luis Suarez.

O potędze Barcelony decyduje przede wszystkim Argentyńczyk Leo Messi, wspierany przez Francuza Antoine’a Griezmanna, a także Hiszpana Pedriego i Holendra Frenkiego De Jonga. W linii defensywy od kilku lat zawodzą obrońcy, na wysokości zadania przeważnie staje tylko niemiecki bramkarz Marc- Andre Ter Stegen.