Piłka nożna – jak zmotywować najmłodszych?

Piłka nożna to sport zespołowy, który pozytywnie wpływa na rozwój najmłodszych ucząc ich cech i zachowań, które z pewnością przydadzą się w dorosłym życiu każdego z nich.

Jak każdy sport, tak i ten wymaga jednak dużo zaangażowania i wytrwałości. Od samego początku żąda poświęcenia i wyrzeczeń. To sprawia, że dzieci wolą wygodniejszą i mniej męczącą formę zabawy. Rodzice, którzy dostrzegają pozytywne skutki, jakie uprawianie sportu może wnieść w rozwój ich dzieci mogą skorzystać z kilku rad, które pomogą im przekonać nawet najbardziej opornych najmłodszych do grania w piłkę nożną.

Dzieci naśladują zachowanie dorosłych

Zgodnie z tą zasadą warto dać swoim pociechom dobry przykład. Rodzicom biernym fizycznie trudno będzie przekonać najmłodszych, że ruch jest dobry i warto trenować piłkę nożną. Więc wskakujcie w wygodne ubrania i już dziś zacznijcie udowodnijcie swoim dzieciom, że sport może być fajny. Pójdźcie na boisko i dajcie im szansę, aby polubiły football.

Dzieci mają wybór

Dzieci muszą czuć się ważne i słuchane. Dlatego warto brać sobie do serca wszystkie uwagi, jakie zgłaszają. Rodzice pozwólcie zatem zdecydować swoim dzieciom, jaką dyscyplinę sportu wybiorą. Najlepiej, gdyby miały możliwość sprawdzenia się w różnych i wybrania tej najbardziej odpowiadającej ich predyspozycjom fizycznym i psychicznym. Jeżeli zależy wam na tym, aby tym sportem była właśnie piłka nożna to można delikatnie zasugerować dzieciom ten właśnie kierunek, ale niech ostateczna decyzja należy do nich

Kontakt z kolegami i koleżankami na boisku

W dzieciństwie ważną rolę w życiu każdego odgrywa środowisko i rówieśnicy. Piłka nożna to gra zespołowa więc szans do nawiązania ciekawych znajomości i zawarcia przyjaźni jest naprawdę sporo. Warto uświadomić do najmłodszym. Może czas spędzony w ich towarzystwie będzie pozytywnym bodźcem, który zmotywuje Wasze dziecko do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Pokonaj strach u swojego dziecka

Najmłodszym sport bardzo często kojarzy się z czymś bardzo nieprzyjemnym. Nieumiejętnie prowadzone lekcje wfu, zbyt trudne ćwiczenia, czy brak inwencji twórczej ze strony nauczyciela mogą sprawiać, że dzieci swój wolny czas wolą poświęcić na inne, o wiele przyjemniejsze czynności niż aktywność fizyczna. Nauczyciele bardzo często dla świętego spokoju zmuszają wszystkich uczniów do grania w piłkę nożną. To skutecznie może zniechęcić do wykonywania tej czynności również po zakończeniu zajęć. Warto zawalczyć o to, aby ograniczyć lęk przed sportem i pokazać najmłodszym, że to może być dobry sposób na miłe spędzenie popołudnia.

Bo liczą się chęci

Jeżeli Wasze dzieci już zdecydują się na granie w piłkę nożną warto dostrzegać i doceniać każdy objaw zaangażowania i ciężkiej pracy z ich strony. Nie każdy ma predyspozycję do tego, aby stać się piłkarzem na miarę gwiazd, ale to że podjęli wysiłek i starają się ze wszystkich swoich sił jest już dużym osiągnięciem z ich strony.

Dobrze się bawić!

Dzieci nie mogą czuć na sobie presji, ani zbyt wygórowanych wobec nich wymagań, które stawiają rodzice. Gra w piłkę nożną powinna być przede wszystkim dobrą zabawą. Z pewnością chętniej będą uczestniczyć w zajęciach i spełniać polecenia trenera. A sukces z pewnością przyjdzie z czasem!